"200 TL" VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

GERİ DÖN

Dalgıç Pompa Nedir Nasıl Çalışır, Nerede Kullanılır?

Dalgıç pompa, işlenecek sıvı veya ortamın tamamıyla içinde çalışan pompa çeşitlerine verilen addır. Dalgıç pompalarda motor, pompa gövdesine bitişik olarak monte edilir. Motor etrafındaki su geçirmez muhafaza, kısa devreye neden olabilecek herhangi bir sıvının içeri girmesini önleyerek hasara karşı korumak için genellikle yağ ile doldurulur. Bu bağlantı yerleri hava ve su geçirmeyecek şekilde izole edilerek sızdırmazlık sağlanmıştır. Herhangi bir dış etkene maruz kalmadan çalışmaları dalgıç pompaların avantajıdır.

NASIL ÇALIŞIR?

Dalgıç pompalarda; sızdırmaz motor, pompa gövdesinde bulunan bir pervaneyi döndürür. Pompa, pompalamak için büyük olan her şeyi filtreleyen bir giriş ekranı içerebilir. Pervane dönerken, basınç medyayı pompa girişine iter ve çark sıvıyı hızlandırır ve tahliye hattına zorlar. Dalgıç pompaların, havada çalışacak şekilde tasarlanmadıkları sürece tamamen su altında kalmaları önemlidir. Pompa suya daldırıldığında, pompanın doldurulması ihtiyacını ortadan kaldırır ve kavitasyonu önler.

Dalgıç pompalar, kuyu uygulamalarında da kullanılan jet pompaları ile karıştırılmamalıdır. Jet pompaları, deşarj çıkışına bağlı santrifüj pompalardır. Bernoulli’nin prensibine dayanarak, basıncı düşürmek ve emme sağlamak için daralmayı kullanmak suretiyle çalışırlar. Pompa hazırlandıktan sonra standart bir santrifüj pompasından bir itme sıvısı pompalanır ve bir enjektöre girer. İticinin yakınlaşan bölümünün boğazında, basınçlı sıvı yüksek hızda dışarı atılır. Bu, boğazda düşük basınç (vakum) oluşturur ve hedef sıvıyı (kuyu veya başka bir kaynaktan) nozüle çeker.

NEREDE KULLANILIR?

Dalgıç pompalar genellikle su temini, sulama ve sprinkler sistemleri, yer altı suyu seviye kontrolü ve ısı pompası uygulamalarındaki temiz veya az kirli suların basınçlandırılmasında kullanılmaktadır. Süs havuzları ve fıskiyeler de bu pompaların kullanılabildiği alanlardır.